Zdjęcia lotnicze

Zdjęcia lotnicze Dębnicy Kaszubskiej wykonane 7 sierpnia 1944 r. przez samolot zwiadowczy wywiadu brytyjskiego.
Zrobił aż dwadzieścia zdjęć lotniczych naszej miejscowości, co oznacza, że aliantów bardzo interesował ten teren.
Na zdjęciach zaznaczono zidentyfikowane schrony przeciwlotnicze typu wolnostojącego. Biorąc pod uwagę znajdujące się na terenie miejscowości zakłady oraz osiedla mieszkalne, można przypuszczać, że schrony znajdowały się również w piwnicach budynków zbudowanych w czasie wojny.
Źródło: Archiwum Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej

O Autorze

 1. Zazwyczaj ktoś z grupy atakującej dany obiekt robił zdjęcia po nalocie. W dowództwie sprawdzano później celność uderzeń i ewentualne skutki nalotu. Ciekaw jestem czy i tym razem zrobili zdjęcia po ataku. Być może leżą gdzieś w archiwach. Chętnie bym popatrzył jak to wyglądało. Trafiłem kiedyś na wspomnienia Niemki która tu pracowała. Początkowo przy naprawach, później jako intendentka. Pisała, że ciężko było zdobyć części zamienne do karabinów jakie używane były w samolotach. W 1943 roku miała 19 lat. Do Niemiec wyjechała po wojnie. O alianckim nalocie na zakład nie wspomniała…

  1. Podczas wojny Niemcy przekształcili dawną fabrykę produkującą papier (obecna garbarnia) na zakłady naprawy samolotów bojowych. Remontowano też uzbrojenie do tych samolotów. Alianci (swoimi drogami) dowiedzieli się, że tu działa zakład zbrojeniowy i pod koniec wojny fabrykę zbombardowali. Te zdjęcia najprawdopodobniej robili przed nalotem i na pewno były pokazywane pilotom podczas odprawy zanim wyruszyli by zniszczyć zakład.

 2. Zdjęcia wykonał australijski pilot , który przyleciał na samolocie Mosquito. Zdaje się, zginął pod koniec wojny. Jest na nich mój były dom na Młyńskiej, po prostu załapał się na zdjęcie radiostacji. Alianci zainteresowani byli naszą radiostacją na Polnej (?). Świetna strona, gratulacje! Polecam moje wspomnienia z czasów, gdy mieszkałem w Dębnicy.

  1. Panie Marku czytałem te wspomnienia jakiś czas temu, bardzo fajnie napisane. Polecam serdecznie innym, były
   także przyozdobione klimatycznymi zdjęciami, powiem nawet że poczułem swoistą więz z bohaterem przez to że mój
   los także pchnął mnie kiedyś w objęcia pięknego Edynburga przy ulicy S CLERK ST.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *