Cmentarz w Skarszewie Dolnym (Scharsow)

Mieszkańcy Skarszewa Dolnego założyli swój cmentarz w lesie, w północno-zachodniej części wsi, po prawej stronie nieutwardzonej drogi prowadzącej do Skarszewa Górnego. Jest on zauważalny dzięki swojemu usytuowaniu na niewielkim wzniesieniu oraz wyznaczeniu granic nasadzeniami drzew liściastych. Niestety, zachowały się na nim tylko nieliczne fragmenty pomników nagrobnych.
Źródło: www.cmentarze_slupsk.republika.pl

O Autorze

2 przemyślenia o “Cmentarz w Skarszewie Dolnym (Scharsow)

  1. W latach 60 siątych stał na tym cmentarzu grób radzieckiego oficera. Czarny granit wysokości około 2 metrów. Napisy cyrylicą i pięcioramienna gwiazda. Pamiętam, że był wypisany stopień wojskowy i był to oficer. Mam kontakt z grupą „Stowarzyszenie Kursk” zajmującą się odnawianiem powojennych grobów żołnierzy radzieckich. Pisałem do nich w tej sprawie i prosili bym się dowiedział cokolwiek kto tam leżał. Niestety jedyna pani która podobno wiedziała coś na temat tego pochówku (Pani Kornacka z ul. Fabrycznej) już nie żyje. Śladów po tym pomniku nie widać… Szkoda bo oni poszukują w Rosji rodzin poległych i jeżeli jest taka wola, zabierają szczątki do Rosji ewentualnie zostają przeniesione na cmentarze zbiorowe, jak np. w Słupsku.

  2. Byłem w Słupsku w zarządzie na Cmentarzu Komunalnym. Pytałem czy posiadają spisy okolicznych pochówków z czasów wojny… Nie maja nic takiego nawet tych żołnierzy którzy są pochowani w tamtejszej Kwaterze Żołnierzy Radzieckich. Wspomniany powyżej radziecki oficer pozostanie na zawsze anonimowym… Szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *