Elektrownia wodna „Strzegomino” w Konradowie

Elektrownia wybudowana została w latach 1925 – 1926. W 1945 roku wycofujący się Niemcy wysadzili dwa mosty i zablokowali kanał. Ponowne uruchomienie elektrowni nastąpoło w 1948 roku. W wyniku przegrodzenia rzeki Słupi zaporą ziemną powstało jezioro zaporowe – jezioro Konradowskie. … Przejdź do artykułu „Elektrownia wodna „Strzegomino” w Konradowie”

Elektrownia wodna w Krzyni

Elektrownia wybudowana została w latach 1925-1926. Spiętrzenia wód rzeki Słupi osiągnięto poprzez budowę zapory ziemnej w wyniku czego, powstało jezioro zaporowe-jezioro Krzynia. Woda z jeziora kanałem o długości 150 metrów kierowana jest do elektrowni wykorzystującej 7 metrowy spadek wody. W … Przejdź do artykułu „Elektrownia wodna w Krzyni”

Elektrownia wodna w Gałąźni Małej

Gałąźnia Mała – największa z czterech wybudowanych na rzece Słupi. Powstała w latach 1912-1914. Z jej budową związane są zmiany biegu rzek oraz wiele budowli hydrotechnicznych. Pierwotnie Słupia płynęła szerokim łukiem omijając jezioro Głębokie. Po wybudowaniu Zapory Bytowej, wody tej … Przejdź do artykułu „Elektrownia wodna w Gałąźni Małej”

Elektrownia wodna w Skarszewie Dolnym

Elektrownia wybudowana została w 1922 roku na rzece Skotawie, największym, prawostronnym dopływie Słupi. dzięki budowie wieloprzęsłowego, betonowego jazzu z drewnianymi zasuwami część wód skierowano do budynku elektrowni, gdzie wykorzystuje się spadek wody wynoszący 7,8 m. Kanał o długości 1210 metrów, … Przejdź do artykułu „Elektrownia wodna w Skarszewie Dolnym”