Elektrownia wodna w Gałąźni Małej

elektrownia000001
Gałąźnia Mała – największa z czterech wybudowanych na rzece Słupi. Powstała w latach 1912-1914. Z jej budową związane są zmiany biegu rzek oraz wiele budowli hydrotechnicznych. Pierwotnie Słupia płynęła szerokim łukiem omijając jezioro Głębokie. Po wybudowaniu Zapory Bytowej, wody tej rzeki wraz z wodami Słupi kanałem skierowano do jeziora,

z którego dalej płyną na turbiny elektrowni w Gałąźni. W jej budynku znajduje się 5 turbin Francisa, pracujących nieprzerwanie od czasu ich montażu i osiągających moc 3500 kW. Turbiny kręcą się z szybkością 375 obrotów na minutę, wykorzystując 38,5 m spad wody. Cięciwa utworzona przez wybudowane kanały odcięła 23 kilometrowy odcinek Słupi, skracając znacznie jej bieg.

Galeria

Obraz 11260365
Obraz 11260366
Obraz 11260367
Obraz 11260373
Obraz 11260374
Obraz 11260375
Obraz 11260377
Obraz 11260378
Obraz 11260379
Obraz 11260381
Obraz 11260382
Obraz 11260383
Obraz 11260384
Obraz 11260385
Obraz 11260386
Obraz 11260390
Obraz 11260368000001
Obraz 11260370000001
Obraz 11260380000001
Obraz 11260388000001
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Obraz 1095000001
Typ 6000762000001
Typ 6000764000001
Typ 6000765000001
Typ 6000766000001
Typ 6000768000001
Typ 6000769000001

Komentarze