Marek Jońca


Marek Jońca (1970-2003), ps. Mrówek Ferda pochodził z Dębnicy Kaszubskiej od najmłodszych lat należał do dziecięcego zespołu „Nadijky” działającego przy słupskim oddziale Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Tutaj również uczył się języka ukraińskiego. Po maturze w ukraińskim IV LO w Legnicy ukończył Studium Medyczne w Gdańsku, a następnie Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie.
. .

Przejdź do artykułu

Paweł Rubacha

Rzeźba (1)
Paweł Rubacha z Krzywania – pierwszy artysta, którego twórczość Galeria Sztuki Ludowej miała zaszczyt prezentować w swoich murach – drewno było zawsze jego ulubionym materiałem do majsterkowania. Wykonywanie różnego rodzaju półek, podstawek, zabawek i innych przedmiotów drewnianych sprawiało mu olbrzymie zadowolenie już od dzieciństwa.
. .

Przejdź do artykułu

Anna Karwowska

Karwowska_-_Tomik_poezji_-_Okladka___Srodki_-_NET-00007
Urodziłam się w 1947 roku w Rawie koło Puław, w tym roku wraz z rodzicami osiedliliśmy się na Ziemiach Odzyskanych, w Kotłowie, następnie w Biesowicach i od stycznia 1958 roku mieszkam w Dobieszewku. Pochodzę z rodziny wielodzietnej, robotniczej. Rodzice żyli bardzo skromnie, nie stać ich było na edukację dzieci, więc które skończyły szkołę podstawową szły pracować do PGR-u i zarabiały na swoje utrzymanie. Szczególnie dotyczyło to tych starszych, ja byłam druga, licząc od najstarszych.
. .

Przejdź do artykułu