Skarszów Dolny

s.dolny
Śródleśna wieś w granicach sołectwa Skarszów Górny, nad rzeką Skotawą. Zamieszkana przez 48 mieszkańców. Na uwagę zasługuje tu budynek elektrowni wodnej, murowany z 1922 roku oraz dawny most kolejowy na Skotawie, który obecnie służy rowerzystom na szlaku rowerowym.
. .

Przejdź do artykułu

Łysomice (Loitz)

Łysomice
Wieś wchodzi w skład sołectwa Dębnica Kaszubska, położona nad rzeką Kamienną, na obszarze Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Osada zamieszkana przez 28 mieszkańców, którzy związani są z pracą w lesie. Pierwsze obszary leśne w Łysomicach Słupsk otrzymał na mocy nowego przywileju lokacyjnego w 1310 roku.
. .

Przejdź do artykułu

Krzywań (Kriwan)

Typ 195000001
Pierwsze wzmianki o wsi pojawiły się w źródłach historycznych już w 1396 roku. Od XIV do początków XVIII wieku należała do rodziny von Vormann. W 1752 roku majątek kupił starosta Joachim Ruediger von Massow, który w 1765 roku odstąpił go Kasparowi Freyschmidt. Ten z kolei sprzedał dobra Helenie Juliannie du Faye.
. .

Przejdź do artykułu

Budowo (Budow)

Tablica
Budowo jest dużą wsią owalnicową wyznaczoną przez dwie ulice ze zwartą zabudową, otaczające centralnie położony plac. Z okresu przedhistorycznego zachowały się pochodzące sprzed 3 tysięcy lat kurhany znajdujące się na północny- wschód od wsi, natomiast pochodzące ze wczesnego średniowiecza grodzisko znajduje się po lewej stronie drogi do Jawor.
. .

Przejdź do artykułu