Skarszów Dolny

s.dolny
Śródleśna wieś w granicach sołectwa Skarszów Górny, nad rzeką Skotawą. Zamieszkana przez 48 mieszkańców. Na uwagę zasługuje tu budynek elektrowni wodnej, murowany z 1922 roku oraz dawny most kolejowy na Skotawie, który obecnie służy rowerzystom na szlaku rowerowym.

Następnie, położona na południowy zachód od wsi dawna rampa po kolei Słupsk–Budowo. Na zamieszczonej mapie widoczny jest młyn wodny, z którego pozostały fragmenty fundamentów z betonu i częściowy kanał z kamienia. W końcu XIX wieku powstała w osadzie wytwórnia papki drzewnej i fabryka tektury należąca do Oskara F. Meissnera, właściciela papierni w Dębnicy Kaszubskiej. Wytwórnia ta istniała około 20 lat, nim strawił ją pożar, po którym nie została już odbudowana. Na fundamentach papierni zbudowano elektrownię wodną. Po prawej stronie nieutwardzonej drogi prowadzącej do Skarszewa Górnego znajduje się stary cmentarz ewangelicki.

Galeria

Obraz 057000001
Obraz 059000001
Obraz 062000001
Obraz 063000001
Obraz 074000001
Obraz 077000001
Obraz 081000001
Obraz 082000001
Obraz 083000001
Typ 009
Obraz 038000001
Obraz 095000001
Most stalowy nad skotawą (2)
Obraz 11260765000001
Obraz 11260764000001
Obraz 11260769000001
Obraz 11260771000001
Obraz 11260772000001
Obraz 11260773000001
Obraz 11260775000001
Obraz 11260778000001
Obraz 11260780000001
Obraz 11260781000001
Obraz 11260785000001

Mapa

Komentarze