Tadeusz Wielgus

Tadeusz Wielgus obecnie mieszka w Melbourne w Australii. Do Skarszewa Górnego sprowadziliśmy się gdzieś pod koniec 1954 roku. Ja miałem pól roku, a mój brat Edward dwa i pół roku. Oboje moi rodzice (Marian i Janina) pracowali w miejscowym PGR. Oboje byli praktycznie niewykształceni (ojciec kończył 7-ma klasę już, w Skarszewie, a mama miała skończone tylko dwie klasy szkoły podstawowej).
. .

Przejdź do artykułu

Władysław Nowakowski

Władysław Nowakowski (lat 77), od 1945 mieszkaniec Budowa.
Mój ojciec i siostry przyjechali do Budowa już w lipcu 1945, ja przybyłem tu we wrześniu. Moja rodzina pochodzi z Wielkopolski, z powiatu Szamotulskiego. Tato przybył na Ziemie Odzyskane w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i swoich bliskich. Był on weteranem I Wojny Światowej, w czasie walk na froncie zachodnim dostał się do francuskiej niewoli, przez trzy lata pracował w kopalni, przez ten czas nauczył się języka francuskiego, wcześniej znał też niemiecki.
. .

Przejdź do artykułu

Gertruda Nowakowska

Gertruda Nowakowska, z domu Breska, od 1959 mieszkanka Budowa.
Urodziłam się w Nowej Wsi, koło Bytowa, moja rodzina mieszkała tam od dawna, z pochodzenia jestem Kaszubką. Po wojnie mieszkałam w Jerzkowicach, koło Czarnej Dąbrówki, Około roku 1959 trafiłam do Budowa. Na początku mieszkałam w miejscu gdzie dziś jest dom państwa Pelowskich.
. .

Przejdź do artykułu

Bolesław Dadon

Bolesław Dadon (lat 74), od maja 1945 mieszkaniec Budowa
Do Budowa przybyłem wraz z rodzicami w maju 1945 roku, miałem wtedy 10 lat. Mój ojciec Wiktor i jego brat Mieczysław oraz jeszcze dwóch jego kolegów tj. Słomiński Roman i Bławat Józef przybyli do tej wsi z okolic Kościerzyny, z miejscowości Nowe Polaszki. Tam nie za wiele posiadali, pracując i gospodarząc, a tu na ziemiach Odzyskanych mieli szanse gospodarzyć na swoim.
. .

Przejdź do artykułu