Kolej w Dębnicy Kaszubskiej

Dworzec kolejowy w Dębnicy Kaszubskiej W dniu 30. 01. 1893 r. rada powiatu zatwierdziła projekt poprowadzenia linii kolejowej do Dębnicy Kaszubskiej i zobowiązała się pokryć 1/3 kosztów budowy. Wkrótce utworzono Spółkę Akcyjną Kolei Doliny Słupi, której głównymi akcjonariuszami byli: państwo … Przejdź do artykułu „Kolej w Dębnicy Kaszubskiej”

Radiostacja w Dębnicy Kaszubskiej

Zamieszczone zdjęcie przedstawia pozostałość po grupie masztów anteny radiowej. Konstrukcja ta była jedną z ciekawszych, miała za zadanie sprawdzenie rozprzestrzeniania się fal radiowych w różnych warunkach i przy różnych ustawieniach anteny. Radiostacja została oddana do użytku 1 grudnia 1938 roku. … Przejdź do artykułu „Radiostacja w Dębnicy Kaszubskiej”

Papiernia w Dębnicy Kaszubskiej

W naszej miejscowości znajduje się zakład garbarski, który został przebudowany 50 lat temu. Chciałabym przedstawić historię, fotografie i dokumenty tego zakładu. Początkowo była to papiernia, która powstała w 1592r., kiedy wybudowano pierwszy młyn do wytwarzania papieru. Niektóre źródła podają, że … Przejdź do artykułu „Papiernia w Dębnicy Kaszubskiej”