Kolej w Dębnicy Kaszubskiej

Dworzec kolejowy w Dębnicy Kaszubskiej
W dniu 30. 01. 1893 r. rada powiatu zatwierdziła projekt poprowadzenia linii kolejowej do Dębnicy Kaszubskiej i zobowiązała się pokryć 1/3 kosztów budowy. Wkrótce utworzono Spółkę Akcyjną Kolei Doliny Słupi, której głównymi akcjonariuszami byli: państwo pruskie, prowincja pomorska i powiat słupski. Przy wytyczaniu trasy Stolpetalbahn natrafiono na liczne trudności z wykupem gruntów, więc zarząd spółki musiał wystąpić do sądu o prawo do wywłaszczania, które uzyskał 15. 01. 1894 r. Od tego momentu budowa linii kolejowej  przebiegała już sprawnie i 15.08.1894 r. została oddana do użytku. Trasa kolei rozpoczynała się przy małym dworcu w Słupsku i łagodnym łukiem kierowała się na wschód, dochodząc do rzeki Słupi. Nad korytem rzeki wybudowano dwuprzęsłowy stalowy most, który nie zachował się do dnia dzisiejszego. Następnie kolej przechodziła w pobliżu wsi Krępa, Labuń i Skarszew, gdzie nad rzeką Skotawą wybudowano również dwuprzęsłowy most stalowy. Dalej szlak wiódł do Dębnicy Kaszubskiej, gdzie na skraju wsi wybudowano stację kolejową wyposażoną w dwukondygnacyjny budynek dworcowy z poczekalnią dla pasażerów, restauracją, szaletem, biurem zawiadowcy i mieszkaniami dla pracowników oraz małą parowozownią. Równocześnie wybudowano bocznicę o długości 760 m do fabryki papieru. Na rzece Skotawa zbudowano niewielki most kolejowy i już w 1895 r. pierwsze wagony mogły opuścić fabrykę. Po roku rozpoczęto przedłużanie linii do Jamrzyna, gdzie właściciele majątków ziemskich byli zainteresowani wywozem plonów rolnych i drewna. Dobre wyniki ekonomiczne wpłynęły na dalszą rozbudowę trasy kolejowej do Motarzyna, a następnie do Budowa. Ten odcinek oddano do użytku 1. 08. 1906 r. Stacja końcowa została wyposażona w budynek dworcowy, rampę załadunkową i wieżę ciśnień.
Źródło: R. Witkowski, Kolej Doliny Słupi
Źródło: Archiwum GOK w Dębnicy Kaszubskiej

« z 2 »

O Autorze

1 przemyślenie o “Kolej w Dębnicy Kaszubskiej

  1. Pani Ireno zajmuję się Historią słupskiego harcerstwa i bardzo zainteresowały mnie Pani materiały dotyczące tego tematu, czy dysponuje Pani jeszcze innymi materiałami dotyczącymi harcerstwa w Dębnicy , byłbym wdzięczny za informacje jak i dokładniejszy opis zamieszczonych przez Panią zdjęć zwłaszcza jeśli chodzi o daty ich wykonania. Z wyrazami szacunku.
    Waldemar Wiśniewski
    P.S. Jeśli nie ma Pani nic przeciwko, to umieszczę Pani materiały na stronie Historia słupskiego harcerstwa na FB, gdzie serdecznie zapraszam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *