Radiostacja w Dębnicy Kaszubskiej

Zamieszczone zdjęcie przedstawia pozostałość po grupie masztów anteny radiowej. Konstrukcja ta była jedną z ciekawszych, miała za zadanie sprawdzenie rozprzestrzeniania się fal radiowych w różnych warunkach i przy różnych ustawieniach anteny. Radiostacja została oddana do użytku 1 grudnia 1938 roku. Antena składała się w sumie z siedmiu drewnianych wież, które miały 50 metrów wysokości. Rozgłośnia przetrwała zawieruchę wojenną, lecz po wojnie wszystko zostało zniszczone oraz rozszabrowane. Budynek byłej radiostacji ma kształt spłaszczonego U, obecnie przerobiony na mieszkania dla pięciu rodzin. Cały budynek jest podpiwniczony z dużą ilością zamurowanych drzwi. Po obu stronach obiektu znajdują się kamienne schody do piwnicy, są widoczne na zamieszczonych zdjęciach.Z całej aparatury nadawczej pozostały jedynie fundamenty, na których usadowione były smukłe maszty z modrzewia. W latach 60-tych z płytek z posesji radiostacji wykonano chodniki na ulicy Zjednoczenia, leżą do dnia dzisiejszego.
Źródło: Archiwum GOK w Dębnicy Kaszubskiej

O Autorze

3 przemyślenia o “Radiostacja w Dębnicy Kaszubskiej

  1. Człowiek kawał życia mieszkał obok i jakoś tak nie było czasu poszukać wiadomości o „słynnej” radiostacji (opowieści człowiek słuchał po zachowanej drabinie chodził) i jakoś niedawno wpadła mi ręce książka o testach jakie Niemcy zaczęły przeprowadzać odnośnie łączności radiowej z okrętami podwodnymi i tu niespodzianka, pojawia się nazwa Dębnicy, no szok bo kogo by się człowiek nie spytał to nikt nic ciekawego nie mógł powiedziecie po co w jakim celu i dlaczego powstał taki obiekt a tu proszę niemiecka literatura wyjaśniła czy sie zajmowała radiostacja w Dębnicy jakie eksperymenty przeprowadzała i dla kogo… kurcze szkoda że była to tylko wzmianka bo człowiek jako ciekawska istota by chciał wiedzieć więcej, ale i tak dowiedziałem się dużo i jeśli tylko czas pozwala poszukuje informacji dla samego siebie co to za doświadczenia były i jakie rezultaty przyniosły.

  2. Ta radiostacja nadawała na falach średnich. Pod koniec lat 60 miałem radio mocno rozkradzione ale na skali fal średnich była nazwa Ratzdamnitz. Przepraszam za niedokładną pisownię ale coś w tym stylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *