Fort Schoenenbourg

Obraz 152000002
Fort Schoenenbourg jedna z warowni linii Maginota, znajduje się w Alzacji, 60 kilometrów od Strasbourga. Linia Maginota – nazwa stosowana na określenie francuskich fortyfikacji zbudowanych, a następnie wzmacnianych w latach 1929-1940 na wschodnich granicach państwa. Jej długość wynosiła ok. 450 km,
. .

Przejdź do artykułu

Starniczki i okolice

Starniczki kopia
Początek trasy zaczyna się od parkingu leśnego znajdującego się przy moście na rzece Skotawie. Droga asfaltowa prowadzi do miejscowości Starnice. Wyprawę możemy odbyć pieszo lub rowerem. Skręcamy w prawo za drogowskazem w leśną drogę i docieramy do miejscowości Starniczki (Starnitzer Mühle). Przed wojną znajdował się w tej osadzie młyn wodny, pozostały po nim jeszcze pojedyncze elementy widoczne na zdjęciach.
. .

Przejdź do artykułu

Studnia w lesie

dziś kopia
Dzisiejszy wyjazd rozpoczęłam od sprawdzenia co kryje się pod skrótem Lgr. (glinianka) na mapie z 1907 roku. Po dotarciu na miejsce zastałam niewielki zbiornik wodny zarośnięty roślinnością. Jadąc około 400 metrów od stacji kolejowej Jamrzyno po lewej stronie szosy w lesie znajdujemy studnię.
. .

Przejdź do artykułu