Biblioteka w Dębnicy Kaszubskiej

16 stycznia 1949 roku odbyło się uroczyste otwarcie Gminnej Biblioteki Publicznej, której kierownikiem został Władysław Stachowiak-nauczyciel. Swoje obowiązki pełnił od 1 stycznia do 7 czerwca 1949 roku. Bibliotekę zarejestrowano 17 stycznia. Znajdowało się w niej 300 woluminów. Od 6 czerwca do 9 września 1949 roku stanowisko kierownika pełniła Eugenia Fedorko, następnie Apolonia Capelik od 10 września 1949 r. do 31 maja 1950 roku. 1 czerwca 1950 roku kierownikiem zostaje Witold Roszkowski, Na dzień 31 grudnia 1950 r. księgozbiór biblioteki liczył 2374 woluminów. Od 1 sierpnia 1953 do 30 listopada 1954 roku funkcję kierownika w zastępstwie pełniła Stanisława Stachurska. Od 1 grudnia 1954r. ponownie pracę w Bibliotece Gromadzkiej rozpoczyna Witold Roszkowski i pracuje do czasu przejścia na emeryturę w 1971 r. 7 czerwca przeniesiono zbiory biblioteczne z budynku Urzędu Gminy do Domu Nauczyciela przy ul. Zjednoczenia. W maju 1962 r, z czytelnikami naszej gminy spotkała się słupska poetka Aluchna Emelianow. W 1971 roku po odejściu W. Roszkowskiego kierownikiem biblioteki zostaje Wiktoria Werra, następnie Ewa Trubicka. W bibliotece pracowały także panie Janina Zasada, Wiesława Świątek, Janina Pogorzały, Mariola Bernatowicz, Renata Matyjaszewska oraz obecnie Małgorzata Chmielewska. Obecnie zbiory biblioteczne znajdują się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *